Η Εθνική εφήβων πρωταθλήτρια ευρώπης στο μπάσκετ!

Τεράστια επιτυχία για την Εθνική ομάδα μπάσκετ των εφήβων! Η Ελλάδα αναδείχθηκε Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο Ευρωμπάσκετ εφήβων που διεξήχθη αυτές τις μέρες στον Πύργο και την Αμαλιάδα, αφού νίκησε πριν λίγα λεπτά την Λιθουανία στον τελικό της διοργάνωσης με 57-50.

Η Εθνική μας έφτασε αήττητη ως την κορυφή (σερί 24 αγώνων αήτητη) νικώντας μεγάλες δυνάμεις όπως η Ισπανία, η Ιταλία, η Σερβία, η Κροατία η Λιθουανία και άλλες. Ο τελικός ήταν ένα ματς για γερά νεύρα αφού και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν αγχωμένες και με προσοχή στις άμυνες (εξ’ου και το μικρό σκορ) και η δική μας περισσότερο, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ την πρώτη περίοδο. Στα μέσα της 2ης περιόδου η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου βρήκε τα πατήματα της και ισοφάρισε, ενώ στην τρίτη περίοδο πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με σταθερό προβάδισμα περίπου 5 πόντων, έφτασε στην σπουδαία νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου.

Η επιτυχία αυτή ήρθε μετά την περσινή δεύτερη θέση στην ίδια διοργάνωση και είναι ακόμη μια απόδειξη για το ότι η Ελλάδα είναι μια από τις παγκόσμιες υπερδυνάμεις του μπάσκετ σε όλα τα επίπεδα. Η φετινή διάκριση είναι η 2η καλύτερη στην ιστορία της Εθνικής Εφήβων μετά την κατάκτηση του Μουντομπάσκετ το 1995.

Το ρόστερ των πρωταθλητών που σίγουρα θα μας απασχολήσουν πολύ στο μέλλον με την Εθνική Ανδρών: